Ekonomi

Itochu büyümeye 6,6 milyar dolarlık rekor yatırım hedefliyor

Japon ticaret şirketi Itochu, büyümeye yönelik stratejik bir hamleyle, büyüme segmentlerine yaptığı yatırımı önemli ölçüde artırarak bu mali yıl için 1 trilyon yen (6,6 milyar $) tutarında rekor bir yatırım yapmayı planladığını açıkladı. Berkshire Hathaway’in azınlık hissedarı olduğu şirket, net karında da %10’luk bir artış hedefleyerek bir önceki yıl 800 milyar yen olarak tahmin edilen net karını 880 milyar yene çıkarmayı amaçlıyor.

Itochu Başkanı ve Operasyon Direktörü Keita Ishii, şirketin yatırım hedeflerini genişletme niyetini belirterek, daha fazla büyüme elde etmek için önemli yatırımlara ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Bu hedeflere ilişkin spesifik ayrıntılar açıklanmadı. Itochu’nun bir önceki en yüksek net yatırımı 2020/21 mali yılında 755 milyar yen olarak gerçekleşmişti ve bu yatırım market zinciri FamilyMart’taki hisselerini artırmak için yapılan bir ihale teklifini de içeriyordu.

Şirket, 2023/24 mali yılına ilişkin finansal sonuçlarını açıklamak ve cari yıla ilişkin tahmin ve yatırım planları hakkında daha fazla ayrıntı vermek için 8 Mayıs’ı planladı. Hissedarlar bu yıl, bir önceki yıla göre 40 yen artışla hisse başına 200 yene çıkarılması önerilen temettü ve yaklaşık 150 milyar yen değerinde bir hisse geri alım programını içeren %50’lik bir toplam getiri oranı bekleyebilirler.

Bunların uygulanması halinde, şirket için üst üste onuncu temettü artışı ve rekor bir geri alım gerçekleşmiş olacak.

Itochu’nun hisseleri kayda değer bir yükseliş göstererek %6,37 artışla 6.765 yenden kapandı ve aynı gün yaklaşık %1 kayıp yaşayan Nikkei 225 endeksinden belirgin bir şekilde daha iyi performans gösterdi. Ishii tarafından açıklandığı üzere şirket, mevcut belirsiz ekonomik ortam nedeniyle her zamanki üç yıllık stratejisi yerine daha esnek bir yıllık plan benimsemeyi tercih etti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu