Haber

Akşener İYİ Parti Grup Toplantısı’nda konuştu Açıklaması

İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener, “Yaklaşan seçimler ülkemiz için hayati önem taşıyor. Bu seçim, milletimiz için ya köprüden önce son çıkış ya da devam eden yıkımın son halkası demektir.” dedi.

Akşener, partisinin TBMM Küme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, altılı masada kurucu bedellere sadık kalarak Meclisi güçlü, yargıyı bağımsız, yürütmeyi de istikrarlı hale getirmek için anayasa değişikliği çalışması yaptıklarını söyledi.

Ortaya koydukları çalışmanın, istibdada karşı hürriyetin sesini savunduğunu argüman eden Akşener, “Kuvvetler ayrılığının tesisi, partili cumhurbaşkanı devrinin sonu, Meclisin aktif kontrolü deyince iktidardakileri çabucak bir rahatsızlık alıverdi. Akademik özerkliğin, yargıçlara coğrafik garantinin geldiğini görünce rahatsız oldular. Temel hak ve hürriyetlerin tüm devlet organlarını bağlayıcı hale getirildiğini, insan onurunun anayasal sistemin temeli olarak düzenlendiğini, hürriyeti sınırlamanın istisna olduğunu görünce huzursuz oldular. Yurt dışında yaşayan Türklerin hak ve menfaatlerini müdafaanın, devletin bir vazifesi olarak benimsendiğini ve Mecliste yurt dışındaki vatandaşlarımızın da temsil edilmesi için 15 milletvekili ayrıldığını görünce paniğe kapıldılar.” diye konuştu.

Bu durumu yadırgamadıklarını söyleyen Akşener, “Sayın Erdoğan’ın dediği gibi ‘Bunlar daha yeterli günleri’ Çünkü, daha yeni başlıyoruz. Bu arkadaşlara daha çok panik atakları yaşatacağız.” ifadesini kullandı.

Boğaziçi Üniversitesindeki atamalara değinen Akşener, üniversitenin zincirleme biçimde hoyratça bir siyasi kadrolaşmaya, liyakatsiz atamalara, ucube bir yönetim anlayışına sahne olduğunu öne sürdü. Akşener, “Üniversiteyle hiçbir ilgisi olmayan üç akademisyen, tepeden indirme yöntemle aralarında İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin de bulunduğu üç fakülteye dekan olarak atandı. Bu bireyler akademisyen bile olmadıkları üniversitede dekan sıfatıyla idare konseylerine girdiler. Öğrenciler ve akademisyenler aleyhinde yüzlerce soruşturmaya katıldılar. Üniversitedeki işleyişi hiç bilmedikleri için yöntemsiz, hukuksuz, kararlar aldılar.” dedi.

“Pahalılık vatandaşın canını yakmaya devam ediyor”

Merkez Bankasının politika faizini yüzde 9’a indirdiğini anımsatan Akşener, buna rağmen ülkede hiçbir şeyin değişmediğini belirtti. Meral Akşener, “Bu vesileyle bir defa daha görmüş olduk ki Merkez Bankasının siyaset faizinin düşük olması bir tek Sayın Erdoğan’ı mutlu etmeye yarıyor çünkü ekonomide herhangi bir sinyal etkisi yok. Dolayısıyla artık politika faizine de ‘Erdoğan faizi’ diyebiliriz. Sayın Erdoğan, her ne kadar faize karşı zafer kazanmış gibi nutuklar atsa da milletimizin yaşadığı gerçekler maalesef değişmiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Pazardaki pahalılığın vatandaşın canını yakmaya devam ettiğini, mutfaklardaki yangının büyüdüğünü söyleyen Akşener, memur, esnaf, emekli ve asgari ücretlinin enflasyon canavarının altında ezilmeye devam ettiğini savundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın enflasyona ait açıklamalarını aktaran Akşener, şöyle konuştu:

“Ama bay krize nazaran artık sıra enflasyondaymış. Aklınca faizi halletti artık sıra enflasyona gelmiş. En son, ‘Merak etmeyin, o da inecek’ dedi. Alışılmış bu aslında olumlu bir gelişme. Zira hatırlarsınız kendisi uzun bir müddet enflasyonun varlığını bile kabullenememişti. Sonrasında ‘Enflasyon demesek, hayat pahalığı desek’ diyerek işi güzelce lakaytlığa vurmuştu. ve bu yılın başından beri de enflasyon için düşüş tarihi vermeye çalışıyor. ‘Martta düşecek’ dedi, olmadı. ‘Nisanda düşecek’ dedi, olmadı. ‘Mayısta düşecek’ dedi, yeniden olmadı. Artık artık tarih de veremiyor. Üç vakte kadar edebiyatıyla mevzuyu geçiştirmeye çalışıyor.

Sayın Erdoğan’ın, kahve fallarına endekslediği enflasyonu düşürme masalında Tayyip Bey’i üzmeyen İstatistik Kurumu TÜİK’in katkılarını da saymazsak olmaz. Bu süreçte onlar da çok çektiler. Tayyip Bey’i keyifli etme yolunda çok lider eskittiler. Sayın Erdoğan’ın istediği rakamı söylemeyen başkanlar sonbaharda düşen yapraklar gibi birer birer döküldüler. Adaya teker teker veda ettiler. ve en sonunda TÜİK de çareyi her şeyi gizlemekte buldu. Mayıs 2022’den beri detaylı data açıklamayı durdurdu. Artık de hummalı bir biçimde baz tesiriyle, hesap oyunlarıyla milletimize ‘enflasyon düştü’ masalları anlatmaya hazırlanıyorlar. Ancak yemezler, milletimiz artık son derece açık ve net bir biçimde görüyor ki bu iktidar artık ülkemizi yönetemiyor.”

Yanında getirdiği bazı ürünleri gösteren Akşener, sütün litresinin geçen yıl kasım ayında 7,13 lirayken bu kasımda 15,5 liraya, bir kilo beyaz peynirin geçen yıl kasım ayında 32,89 lirayken bu kasımda 85,80 liraya, bir kilo toz şekerin geçen yıl kasım ayında 6,91 lirayken bu kasımda 24 liraya çıktığını kaydetti. Akşener, “Yalancının mumu yatsıya kadar. Hal böyleyken iktidarın mumu da artık seçime kadar. Giderayak sönmekte olan iktidar mumunun cılız ışığında durmak yok, palavraya devam Sayın Erdoğan. Durmak yok, masala devam Sayın Erdoğan. Durmak yok, artık yolun sonu yakın Sayın Erdoğan.” sözlerini sarf etti.

“Bütçede millet yok”

İYİ Parti Genel Lideri Akşener, Türkiye’nin içinde bulunduğu bunalımın sebebinin iktidarın uyguladığı politikalar olduğunu iddia etti.

Bütçe görüşmelerinde milletin farklı ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 26 önerge verdiklerini aktaran Akşener, bu önergelerinin hiçbirinin kabul edilmediğini dile getirdi.

Meral Akşener, Cumhuriyetin 100’üncü bütçesinin AK Parti’nin de veda bütçesi olacağını, bu bütçede iktisadın meselelerini yapısal olarak çözecek hiçbir önlemin olmadığını savundu.

Bütçede kamu yatırımları için ayrılan kaynağın çok yetersiz olduğunu öne süren Akşener, “Bay krizin tek amacının ekonomiyi seçime kadar yüzdürmek olduğu çok net bir şeklide anlaşılıyor. Israrla ve inatla sürdürülen yanlış politikaların bedeli vatandaşımıza yoklukla, yoksullukla, fakirleşmeyle ödetiliyor. Bu bütçede çiftçi, emekli, memur, asgari ücretli, öğrenci, EYT’li yok. Bu bütçede millet yok.” dedi.

Vatandaşların fakirlikle çaba ettiğini, uygun beslenemediği için çocukların uzunluklarının uzamadığını tabir eden Akşener, Rüzgar Gülü projesiyle çocuklara yardım eden DÜZGÜN Partili Demre Belediyesinin çalışmalarının engellendiğini söyledi. Akşener, “Enesler, Haticeler, Furkanlar ağlarken; siz pudra şekeri çeken, acayip otomobillere binen, tuhaf pantolon ve ceketler giyen, kocaman altın mıdır, pırlanta mıdır bilmediğimiz kolyeler takan, tuhaf traşlı ve sakallı gençler yetiştirdiniz. Sayın Erdoğan, sen ne yapıyorsun? Sen aç yatmanın ne olduğunu bilirdin, unuttun Sayın Erdoğan. Sen gece sofraya tek çeşit yemek koyup, kendi çatal yahut kaşık uzatamamış, ‘çocuklarım doysun’ diyen bir annenin hassasiyetini bilirdin Sayın Erdoğan. Sana ne oldu? Sen ne oldun, saray seni ne hale getirdi Sayın Erdoğan?” diye konuştu.

“Sokak hayvanlarıyla ilgili haberleri tasayla takip ediyoruz”

Uzun süredir sahipsiz sokak hayvanlarıyla ilgili haberleri endişeyle takip ettiklerini belirten Akşener, bu meselenin ülke için artık çok ciddi bir sorun haline geldiğini vurguladı.

Akşener, bu sorunun bazen masum çocukların canına mal olduğunu, bazen de sessiz canların canice katledilmesine sebep olduğunu anlatarak, “Bizim 11 yaşındaki Mustafa’mızın hayatını kaybetmesine de geçtiğimiz hafta Konya’daki barınakta yaşanan vahşete de zerre tahammülümüz yoktur.” dedi.

Bu konuda bazı çalışmalar yaptıklarını anlatan Akşener, “Bizim için buradaki temel sıkıntı ömür hakkının ihlalidir. Nasıl ki tüm insanların onurlu bir ömür hakkı varsa o beşerlerle tıpkı dünyayı tıpkı toprağı birebir havayı paylaşan tüm canlıların da onurlu bir hayat hakkı vardır. Münasebetiyle bizim anlayışımıza nazaran problem ömür hakkı olunca devlet de bu hususa duyarsız kalamaz. Sokaklarımızın milletimiz için inançsız hale gelmesine de barınaklarımızın azap merkezlerine dönüşmesine de razı olamayız.” tabirlerini kullandı.

Türkiye’nin farklı şehirlerinden sokak hayvanlarına yapılan işkence haberlerini hatırlatan Akşener, o sessiz hayvanlara işkence eden vicdansızları lanetlediğini söyledi.

Hayvanlara işkence yapanlar için yürekleri soğutacak bir cezai yaptırımın kanunlarda bulunmadığını belirten Akşener, bu hareketlerin Kabahatler Kanunu’ndan çıkartılarak Türk Ceza Kanunu içerisinde kıymetlendirilmesi teklifinde bulundu.

Sahipsiz sokak hayvanlarının korunması ve sokaklarda güvenliğin sağlanması için bir çalışma yaptıklarını aktaran Akşener, barınaklardaki hayvanların denetimsiz nüfus artışını önlemek için nizamlı ve disiplinli bir kısırlaştırma programının hayata geçirilmesi gerektiğini vurguladı.

Seçim hazırlıkları

Akşener, vilayet ve ilçe kongrelerini başlattıklarını yarın itibariyle 763 ilçenin kongresinin tamamlanacağını, 24 Aralık’ta da il kongrelerini başlatacaklarını ve tüm kongrelerin 29 Ocak 2023’te tamamlanacağını kaydetti.

Teşkilat mensuplarına seslenen Akşener, “Yaklaşan seçimler ülkemiz için hayati önem taşıyor. Bu seçim, milletimiz için ya köprüden önce son çıkış ya da devam eden yıkımın son halkası demektir.” değerlendirmesini yaptı.

Kentlisinden köylüsüne, yakınından en uzağına kadar tüm vatandaşların kapısına gideceklerini lisana getiren Akşener, “Çalmayan, çaldırmayan, çalışan, üreten ve liyakatle kalkınan Türkiye’yi, daima birlikte milletimize müjdeleyeceğiz. Artık bir kere daha sizlere sormak istiyorum; Benimle bu kutlu uğraşa var mısınız? Kaç manileri aştığımız üzere bugün de önümüze dikecekleri her türlü duvarı yıkıp geçmeye var mısınız? Benimle omuz omuza iktidara yürümeye hazır mısınız?” diye konuştu.

“Seçmen, görevini hakikat yapmayan siyasetin kulağını sandıkta çeker”

Öte yandan ÂLÂ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, küme toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını cevapladı.

Ağıralioğlu, CHP Küme Başkanvekili Engin Altay ile yaşadıkları tartışmaya ait bir soruya şu karşılığı verdi:

“Biz şahıslarla ilgili rezervlerle yürümüyoruz. ‘Kazanacak aday sadece seçimi kazanacak değil, memleketi kazanacak aday, sadece kendi taraftarlarını değil bütün millete huzur verecek aday’ diyoruz. Dört yıldır bir adaya elbise dikiyoruz. Şahısların üzerinde bir tartışma olmasını istemiyoruz. Koltuğa kimin değil, neyin oturacağını konuşuyoruz. Koltuğa merhamet, nezaket ve bütün farklılıkları kucaklayacak zenginlikte bir şefkat oturacak. Demokrasilerde görevini yapmayanların kulağını yalnızca millet çeker. Seçmen, görevini hakikat yapmayan siyasetin kulağını sandıkta çeker.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kaliteli, türbanlı Bağcılar eskort kızlar
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler